تبلیغات

رستاخیز فرهنگی

هنگام ما هنگامه ی فریاد این بدزاغ هاست### مهر خاموشی، اینک بر نوک گنجشک هاست/ زاغ ها از بدبیاری های ما شاهین شدند### یاد شهبازان ما اینک درون خاک هاست ---- خوش آمدید ، خواهش می کنم مهر ورزیده و با پندارهای خردمندانه تون من رو در بهنویسی یاری کنید! "اردوان"
رستاخیز فرهنگی


برگه ها

زمینه ی فرسته: زبان پارسی ،

بنام اویی که همواره بیننده است !

 

درود بیکران بر همکران/هموطن های بیشمار

 

امروز یادم افتاد که بازخوردی به فرهنگستان زبان پارسی کنم اگه به گوش برسه !

بی گمان ایرانیان باهوش هستند و در راستای واژه‌سازی هم بسیار پویا !

چند نمونه واژه ی ساخته شده :

لینکیدن : پیوند کردن - لینک کردن

کُپیدن (بن کنون: بکُپ): رونوشتن - کپی کردن

لینکدونی / لینکستان / دانلودستان / آهنگستان /عشقولانه

قُفلیدن : قفل کردن! : زمانی که کسی از گفته کسی به اندیشه فرو میره ، از این واژه بهره می گیریم !!

خودسوتی‌گیر* : خود+سوتی+گیر : پیش دانشگاهی که بودم یکی از دوستان سوتی های خودش رو می گرفت که این واژه رو اونجا براش ساختم و دوستان دیگر هم بکار بردند !!!!

و چندینه/جمع بستن واژگان پارسی بگونه ای عربی : میادین - دراویش - بساتین - فرامین - دساتیر - اساتید و ...

و ...

 

می بینید چه کشور نوآوری داریم ؟! ولی این توانایی بیشتر باید به دست فرهنگستان زبان پارسی انجام بشه که دیر انجام میشه و مردم واژه های بیگانه ای رو به کار می گیرند و واسه خودشون واژه سازی می کنند!!!

کامپیوتر میاد تو ایران و تا هنگامی که فراگیر نشده "رایانه" ساخته نمیشه و پس از فراگیر شدن در سراسر کشور \رایانه" جایگزین میشه که بدبختانه در دانشگاه هم رشته ای بنام :مهندسی کامپیوتر" هنوز هم به "کارشناسی رایانه" ویرایش نشده!!

رشته ژنتیک رو باید "دست‌ورزی" نامگذاری کنند و توی نسک های زیست شناسی هم بنام "دست‌ورزی" نماره/اشاره شده !!!

به "فرگشت" در رشته زیست شناسی میگن "تکامل" که با واژه ی لاتین هم بیگانه است و چم درستی نمی رساند و واژه درست عربی آن هم "تطور" است!!!

اینترنت فراگیر میشه سپس واژه ی پیوند ، تارنگار ،‌تارنما و ... پا به میدان می گذارند!

اگه درست گویم بزرگراه در زمان پهلوی ساخته می شود و فرهنگستان هیچ نامی برای اون نداره و پس از فروپاشی پهلوی واژه ی آزادراه و بزرگراه برای مردمی که به "اتوبان" خو گرفتند ، ساخته میشه و کسی هم نمی گه بزرگراه !!!!!

...

در جایگاه یک ایرانی زبان دوست می تونم یک گلایه از کسانی که به کشورهای دیگر می روند ، کنم (هرچند برای چندماه کوتاه) بی گمان ندیدید که بیگانه ای به ایران بیاد و زبان خودش رو فراموش کنه ولی بسیاری از نامبردگان بالا با یک روز زندگی در کشور بیگانه زبان خودشون رو بگونه ای شگفت‌آور فراموش می کنند !

 

راستی چه اندازه به عرب‌گریزی و لاتین‌گریزی و ... کمک کردیم؟!

براستی که کمتر از 1٪

 

خوبه که یادی هم از دروغهای کهن کنیم که گفتند الکساندر آسیا رو گرفت ، عرب ها ایران رو گرفتند و مغول ها تاختند و نیشابور و ... رو با خاک یکسان کردند و ... !

اگه این چیزها رو باور کنیم که بدتره! چرا زبان ما در زمان افسانه الکساندر گریشی (یونانی) نشد ؟! ولی زبان اروپایی ها پر از واژه پارسی شد؟!؟!؟! هتا در پایگاهی واژه های پارسی در زبان سوئدیان Swedwn که کم هم نبودند پهرست شده بود !!!! شنیده بودین ؟!

اگه عرب ها ایران رو گرفتند چرا زبان عربی پر از واژگان پارسی و پهلوی شد؟! هتا قرآن هم از این واژگان خالی نمونده! بسیاری واژگان عربی زبان امروز رو انگیزشی بر این تاخت و تاز افسانه ای به ایران و خراسان می دانند که جای اندوه داره چون این واژه ها از اسلام و قرآن که ارزش فراوانی در میان مردم ایران داشت ، برآمده بود و برخی جنگ های ادبی هم بر سر شیوایی سخن درگرفته بود که ادبمندها برای پیروزی دست به دامان زبان عربی و یونانی و ... می شدند و همچنین دین مانی که در زمان شاپور یکم ساسانی پدیدار شد و زبان آرامی (عربی نخستی) داشت چندین سده در ایران رواگ/رواج یافته بود و واژه ی "یلدا" به چم زایِش در زمان ساسانیان به "شب مهرزاد" یا "شب چله" گفته می شد !!

شماری واژه های مغولی هم در زبان ما هستند که از رفت و آمد ها و داد و ستد های بازرگانی به زبان ما راهیافته و هیچگونه پیروزی جنگی رو بر ایران نمی رسونه!

 

امیدوارم که این ناهمواری های زبان پارسی هم هموار شود و زبانی پالوده داشته باشیم!

 

جُستارک ها: رستاخیز فرهنگی ، زبان پارسی ،

...

نویسنده : اردوان
1390/12/27تارابزار ها
زمان:


جست و جو با گوگل
Google


در رستاخیز فرهنگی

در سراسر اینترنت


« فرستادن برای دوستان »
نام شما :
رایانامه شما :
نام دوست شما:
رایانامه دوست شما:

پهرست جستارها


انبازش گزاری برگه این برگه را به انبازِش بگذارید

پرسمان

هامار تارنگار
  خوش آمدید
نویسندگان:

بینندگان
  • همه بازدیدکنندگان:
  • بینندگان امروز :
  • بینندگان دیروز :
  • بینندگان این ماه :
  • بینندگان ماه پیش :

  • free counters

چند و چونی تارنگار :
  • شمار فرسته ها :
  • شناسه ی شما :

واپسین بروزرسانی

رستاخیز فرهنگی

سخنان بزرگمهر بختگان